Zadzwoń: 606985021

Biżuteria z żywicy - świetny prezent na każdą okazję

Biżuteria z żywicy, modna od paru lat w Stanach Zjednoczonych, jest w Polsce nowością. Wciąż dominuje klasyka i chociaż powoli przebija się do głównego nurtu artystyczne rękodzieło biżuteryjne, to wciąż stanowi ono margines.

Żywica chemoutwardzalna to bardzo ciekawy materiał do produkcji biżuterii. Jest idealnie przejrzysta, jak krystalicznie czysta woda. Można w niej zalewać różne przedmioty, także delikatne rośliny, które nabierają w niej piękna i głębi. Można ją wykończyć na wysoki połysk, wtedy lśni w słońcu wewnętrznym blaskiem. Jest ultralekka, co czuć szczególnie przy noszeniu kolczyków. A do tego, chociaż wizualnie podobna do szkła, to w odróżnieniu od niego nie tłucze się.

Kilka miesięcy temu postanowiłam spróbować swoich sił w żywicy. I tu okazało się, że pozornie łatwe tworzywo okazuje się w praktyce dość kapryśne. Najpierw sam wybór żywicy, w handlu dostępnych jest kilka rodzajów, różniących się właściwościami chemicznymi, czasem zastygania, gęstością czy możliwościami dalszej obróbki, więc dobranie odpowiedniego surowca nie było łatwe.

Później okazało się, że banalna w teorii technologia (wymieszać składniki, zalać i poczekać aż zastygnie) zawiera mnóstwo kruczków, a moja żywica okazała się bardzo kapryśna. Ponad dwa miesiące uczyłam się jak pracować by w żywicy nie powstawały bąble powietrza w niepożądanych miejscach, by zalewane przedmioty nie przesiąkały żywicą, by wyjęte z form półmatowe przedmioty nabrały pięknego połysku. Walka z oporem materii była długa i kosztowała mnóstwo nieudanych półfabrykatów, które wylądowały w koszu na śmieci. Ale było warto. Gdy byłam gotowa - zarejestrowałam firmę, kupiłam kasę fiskalną i założyłam sklep internetowy pulchra.pl, gdzie możecie obejrzeć i kupić moje dzieła.

Biżuteria Pulchra jest ręcznie robiona przeze mnie od początku do końca w procesie technologicznym rozłożonym na wiele dni. Od przygotowania form do otrzymania gotowych kolczyków czy wisiorków musi minąć do najmniej tydzień, a w przypadku bardziej skomplikowanych wyrobów - półtora tygodnia.

Biżuteria Pulchra z daleka zwraca na siebie uwagę. W świetle słonecznym pięknie błyszczy, a zatopione w niej przedmioty wyglądają jakby były zanurzone w krystalicznie czystej wodzie. Kolejnym atutem są nietypowe materiały, niewielu projektantów używa leśnych porostów, paproci, trybików zegarowych czy jesiennych listków. Możesz być pewna, że Twój egzemplarz będzie unikatem.

Biżuteria Pulchra jest lekka i wygodna. W porównaniu do podobnej wielkości wyrobów ze szkła waży tyle co piórko, a do tego nie stłuczesz jej jeśli Ci spadnie na podłogę.

Biżuteria z żywicy to świetny prezent na każdą okazję, nie tylko na Mikołajki i Boże Narodzenie.

Zapraszam :-)

Słowa kluczowe:

Aleksandra