Zadzwoń: 606985021

Jak łatwo wyczyścić wyroby ze srebra

Srebro jest bardzo popularnym materiałem jubilerskim. Biżuteria z żywicy Pulchra nie jest wyjątkiem - większość wyczarowanych przeze mnie przedmiotów zawiera elementy srebrne (najczęściej podwieszki i szpilki) lub srebrzone (najczęściej drut). Srebro ma jednak tendencję do czernienia. Obecny w powietrzu siarkowodór powoduje powstawanie na powierzchni przedmiotów czarnego osadu z siarczku srebra. Usuwanie go zwłaszcza z małych przedmiotów czy spomiędzy ogniw łańcuszka może być uciążliwe.

Domowe sposoby czyszczenia sreber niosą se sobą niebezpieczeństwo pogorszenia wyglądu czyszczonego przedmiotu. Użycie pasty do zębów czy popiołu spowoduje usunięcie siarczku srebra przez ścieranie, mogą więc powstać mikrorysy. Trudno też dotrzeć do wgłębień w czyszczonych przedmiotach.

Można użyć dostępnych w handlu preparatów do czyszczenia srebra. Zazwyczaj łączą one czyszczenie ścierne z chemicznym, posiadają też w składzie substancje o właściwościach polerujących, dzięki czemu czyszczenie idzie szybciej niż metodami domowymi, a efekt końcowy jest lepszy. I tu jednak nie mamy pewności, czy nie pogorszymy stanu czyszczonego przedmiotu, a z drobnymi przedmiotami będziemy się męczyć nie będąc pewnymi efektu końcowego. Na pewno nie obejdzie się bez stosowania gąbek, szmatek i szczoteczek oraz poświęcenia kilkunastu minut.

Dlatego do czyszczenia biżuterii z żywicy z elementami srebrnymi oraz srebra w ogólności polecam metodę elektrochemiczną. Wbrew poważnie brzmiącej nazwie jest ona prosta w zastosowaniu i nie potrzeba do niej żadnych trudno dostępnych gadżetów. Wystarczą do niej

- przedmiot z elementami srebrnymi, który chcemy wyczyścić (na przykład kolczyki z żywicy na srebrnych biglach)

- szklanka lub słoik

- sól

- ciepła woda

- kawałek aluminium (może być stara złotówka, folia aluminiowa lub tacka do grilla)

Proces czyszczenia wygląda następująco:

1. Na dno słoika wkładamy kawałek aluminium lub wykładamy je folią aluminiową. Ponieważ aluminium szybko się utlenia, dobrze jest je zawczasu przetrzeć kawałkiem papieru ściernego, cały proces pójdzie wtedy szybciej. Zamiast folii aluminiowej praktyczniejsza będzie aluminiowa tacka do grilla (jest trwalsza, sztywniejsza i można ją przetrzeć papierem ściernym bez podarcia)

2. Czyszczony przedmiot srebrny kładziemy na dnie szklanki na aluminium, tak aby oba metale stykały się ze sobą (ważne, należy zwrócić uwagę zwłaszcza przy biżuterii nie zrobionej całkowicie ze srebra, a zawierającej srebrne elementy - srebro musi dotykać aluminium)

3. Zalewamy całość ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki soli kuchennej.

4. Czekamy cierpliwie na efekt czyszczenia. Zależnie od stopnia zabrudzenia może to potrwać od 20 minut do 2 godzin.

5. Wyjmujemy, płuczemy i wycieramy miękką szmatką.

Czary? Ależ skąd. Zwykła chemia. Mamy do czynienia z reakcją redox (redukcji i utleniania). Aluminium i srebro zanurzone są w elektrolicie (po to dodaliśmy sól do wody). Aluminium uwalnia elektrony, które wraz z wodą redukują siarczek srebra (czarny nalot) do metalicznego srebra, z wydzielaniem przy tym siarkowodoru (gdy powąchasz roztwór poczujesz lekki zapach zgniłych jaj) oraz grupy wodorotlenowej. Wszystko dzieje się samo, nic się nie rysuje ani nie drapie, a czarny osad znika nawet spomiędzy ogniw łańcuszka.

A teraz to samo prostymi słowami: dzięki tej metodzie czarny osad siarczku srebra zamienia się na powrót w srebro metaliczne - bez ścierania, a nawet bez dotykania. Tak więc srebrne podwieszki wisiorków czy bigle kolczyków z żywicy zalśnią znów srebrzystym blaskiem :-)

Uwaga. Czyszczone przedmioty dobrze jest zawczasu odtłuścić (myjąc roztworem płynu do naczyń), gdyż ślady tłuszczu (pozostawione na przykład z potem) mogą utrudnić dostęp roztworu do czyszczonego przedmiotu i pogorszyć efekt końcowy. Jest to ważne szczególnie dla przedmiotów bezpośrednio stykających się z ciałem (łańcuszki).

Słowa kluczowe:

Aleksandra